POWSTANIE NASZEGO OGRODU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO
W 1975 r. została podjęta ostateczna decyzja o przyjęciu terenów ogrodu im. Wincentego Gruny na Obłużu Leśnym pod budowę bazy kontenerowej. Dla działkowców, choć wiedzieli o tej konieczności już wcześniej, był to wielki wstrząs – odebrano im ziemię, „ich kawałek serca”. Zgodnie z decyzjami władz państwowych, dopilnowano nie tylko sprawy by każdy działkowiec otrzymał godziwe odszkodowanie, lecz także rozdano użytkownikom ogrodu im. W. Gruny pod zagospodarowanie nowe tereny na Oksywiu o imponującej powierzchni 33000 m² powierzchni.
Wiosną 1976 r. zaczęto wycenę działek na Obłużu i sukcesywnie przekazywano nowe tereny pod zagospodarowanie. Prócz odszkodowania dano działkowcom możliwość zabrania do dalszego użytkowania zabudowań – altan oraz nasadzeń, co dla każdego z użytkowników działek było dodatkowym ekwiwalentem. Zarząd ogrodu podjął decyzję o przejmowaniu nowych terenów i zasiedlaniu działkowców. Nie było to łatwe, gdyż wchodzono w nowy ogromny obszar, który nie był jeszcze całkiem ogrodzony, bez alejek, ujęć wodnych i wielu innych podstawowych ułatwień jakie mieli otrzymać.
Pomimo tych trudnych warunków działkowcy z ogromnym zapałem wzięli się do zagospodarowywania otrzymanych działek. Wykazywano pomysłowość i gospodarność, każdą chwilę działkowcy spędzali w swoich nowych zielonych domkach. Należy podkreślić tu wielkie zasługi ówczesnego Zarządu Ogrodu – w większości pracujący w tym składzie w tamtym czasie – z przewodniczącym E. Szczepańskim na czele. Celem pomocy działkowcom w planowanym, racjonalnym zagospodarowaniu udzielono indywidualnie wszelkiego instruktażu, udostępniono regulamin ROD, dano do wglądu przykładowe plany zagospodarowania działek i zabudowy altan. Na miejsce niewielkiego procentu dawnych użytkowników działek w Obłużu wciąż przybywało chętnych, brakowało dla nich działek. Dzięki staraniom Zarządu Ogrodu, który rozumiał każdego ubiegającego się o przydział, udało się przyjąć i przeznaczyć na indywidualne działki część dużego terenu przeznaczonego początkowo na zieleńce. Chętnych przybywało nadal i znów w b.r. wiosną Zarząd Ogrodu uzyskał 17 nowych działek przez zmianę projektowanej wielkości drogi głównej w Ogrodzie z 22 m na 7 m. Dysponowano wówczas około 805 działkami.
Rok 1976 r. zamknięto już pewnymi sukcesami zarówno w inwestycjach dla całego Ogrodu jak i indywidualnych. Dokonano remontu i przystosowania budynku gospodarczego na siedzibę tymczasową Zarządu Ogrodu, dokończono ogrodzenie całego Ogrodu, wykonano bramę oraz bramę wjazdową oraz postawiono tablice informacyjno-ogłoszeniową. Latem ogród uzyskał wyróżnienie – nadano mu imię Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wszyscy działkowcy otrzymali legitymację członkowską Ogrodu. Jesienią mogli sadzić nowe drzewka, krzewy malin oraz truskawki, zakupione w Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej i dostarczone na teren Ogrodu. Bardzo dużą inicjatywę i pomoc w tej akcji wykazali ówcześni gospodarze. Zorganizowano wówczas punkt sprzedaży. Działkowcy żyli tym Ogrodem, dbając o każdy szczegół na swojej działce do tego stopnia, iż można było komisyjnie ocenić wyniki pracy na poszczególnych działkach. Wyróżnionych zostało 30-stu działkowców za wzorowe zagospodarowanie oraz zaangażowanie w pracę dla dobra całego Ogrodu.
Wiosną 1977 r. działkowcy otrzymali dostęp do wody w bardzo dogodnych punktach Ogrodu. I choć mimo niespodzianek w postaci „potopów” lub zalań w poszczególnych odcinkach spowodowanych przyczynami natury technicznej, a także lekkomyślnością użytkowników, był to czas radosny dla nich, gdyż w końcu mieli dostęp do wody. Podjęto także decyzję o możliwości grodzenia działek siatką od dróg i alejek. Działkowicze od razu wzięli się do pracy, pomagając sobie nawzajem, udzielając fachowych porad, ale co najważniejsze, nawiązywały się serdeczne więzy pomiędzy sąsiadami. Powstawały coraz to piękniejsze altany, krzewy i drzewa rosły nad podziw. Warto tu podkreślić zaangażowanie i wspólne działania działkowców dotyczące prac społecznych wykonanych w 1977 roku na rzecz Ogrodu, której wartość wynosiła 55 000 zł. W tej kwocie policzona została praca włożona przez działkowców na rzecz wyrównania dróg i alejek, uporządkowanie budynku Zarządu i jego otoczenia po remoncie, przygotowanie terenu pod Ośrodek Doświadczalno-Szkoleniowy, wybudowanie magazynu na sprzęt ogrodniczy, wapno i nawozy sztuczne. Uchwałą dnia 6 lutego 1977 r. podjęto na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym uchwałę o kontynuacji prac społecznych 5 godzin rocznie przez każdego działkowca. Działały komisje rewizyjne, odbywały się konkursy działek – systematycznie dokonywano ich obserwacji co mobilizowało działkowiczów do działania i upiększania swoich ogrodów. Konkursy kończyły się nagrodami, które były przyznawane w Dni Działkowca oraz w Święta Plonów. Odbywały się szkolenia prowadzone przez specjalistów z dziedziny sadownictwa, uprawy warzyw i roślin, sadzenia kwiatów, celem podnoszenia kwalifikacji działkowiczów.
Wiosna 1978 r. – społeczność ogrodu podjęła się pracy budowy parkingu obok głównej bramy wjazdowej na ogród zgodnie z realiami zmotoryzowanych działkowców. Dzięki tej pracy społecznej dokonano dużej inwestycji zakończonej latem. Wchodząc na teren ogrodu w oczy rzucały się zwały ziemi, krawężników, piasku i maszyn do wyrównywania i utwardzania alei. Do tego projektu przystąpił Zarząd Dróg i Zieleni i wraz z działkowiczami pracowali ciężko. Dzięki tak ogromnemu wkładowi w ten projekt można było podziwiać pięknie aleje z trawnikami i krzewami ozdobnymi, drzewa się zazieleniały. Z każdym dniem Ogród stawał się piękniejszy czego dowodem byli okoliczni mieszkańcy osiedli, którzy spacerowali i wypoczywali wśród piękna i zieleni naszego Ogrodu.
Trwała nadal realizacja planu Zarządu Ogrodu, odbywały się szkolenia teoretyczne i praktyczne części działkowców, trwały prace społeczne. Komisja konkursowa, rewizyjna oraz w nowym składzie komisja socjalna działały zgodnie z własnym planem, służąc jak najlepiej na rzecz interesów działkowiczów. Także cały Zarząd ogrodu godnie reprezentował Ogród dbając o dobro każdego działkowca łącząc działania w jedną spójną całość.
Pamiętajmy, że jesteśmy jednością, jednym Ogrodem i na jego rzecz działamy.